Aktualni projekti:
Nacionalni projekti:
Studenti viših godina Pravnog fakulteta u Zagrebu, kao “Pravna klinika”, daju pravno mišljenje zatvorenicima, pri čemu dobivaju odličnu praksu s uvidom u penalni sustav. Organizira se i savjetovanje na području zaštite prava djece te podrška obitelji zatvorenika radi prevencije nasilja u obitelji te stigmatizacije djece zatvorenika. Čitav projekt je društveno koristan kroz popularizaciju volontiranja i humanitarnog rada mladih, te pravnu pomoć potrebitima i vraćanje vjere zatvorenika u pravni sustav, te njihovo dugoročno prihvaćanje prosocijalnog ponašanja.
Zalažemo se za prevenciju kriminala u formativnoj životnoj dobi kroz predavanja “Kriminal se ne isplati” u školama i visoko-obrazovnim ustanovama, gdje se specifičnim narativom prezentira životna priča bivšeg zatvorenika koji je u teškim uvjetima dugogodišnjeg zatvora diplomirao pravo i time uspio stvoriti svoj mentalni svijet koji mu je pomogao nadići teškoće kojima je bio izložen, da bi kao visoko-obrazovana osoba postao borac za ljudska prava zatvorenika. Susret s osobom koja je na vlastitoj koži iskusila tragične posljedice jedne pogrešne odluke, nikoga ne ostavlja ravnodušnim. U pripremi su i predavanja za zatvorenike.
EU projekti:
Udruga Angelus Custos je član EU pokreta RESCALED koji je u pet godina postojanja, pokrenuo sistemske promjene zatvorskog sustava EU. Nacionalne i lokalne samouprave u različitim europskim zemljama počele su provoditi koncept malih, samo-održivih pritvorskih kuća umjesto velikih zatvora u kojima je teško poštivati ljudska prava svakog čovjeka. 14. lipnja 2024. ministri pravosuđa 27 zemalja EU jednoglasno su usvojili RESCALED-ove zaključke o malim zatvorskim kućama s fokusom na socijalnu rehabilitaciju i reintegraciju u društvo.
Kompetencije i zagovaranja
Europska pravila o zatvorskim kućama (ERDH) su dokument prekretnice za sustav kazneno-izvršnog prava, pokrenut kao zajednički standard za provedbu malih, diferenciranih i u zajednice integriranih zatvorskih kuća u čitavoj Europskoj uniji. Budući da su Europska zatvorska pravila uobičajeni standardi za velike zatvorske ustanove, ERDH formira bitne standarde za zatvorske domove, kako bi se zajamčio način lišavanja slobode koji je humaniji i primjereniji 21. stoljeću.
1. Ključne vrijednosti:
Poštivanje potreba i prava pojedinaca zbog njihovog urođenog dostojanstva i vrijednosti kao ljudskih bića.
Ekološka, ekonomska i društvena održivost kao vodeća načela za zatvorske kuće.
Uvjerenje da su pojedinci, zajednice i društvo u cjelini povezani i međusobno utječu jedni druge i da se zatvorska kuća može percipirati kao ekosustav.
Integritet i visoki etički, profesionalni standardi.
Poniznost da bi mogli učiti od drugih i iz dokaza.
Otvorenost za rad s drugima i inovacije za postizanje pravednije, inkluzivnije i ekološki očuvanje budućnosti.
2. Ciljevi održivog razvoja
Ekosustav zatvorske kuće težit će što je moguće većoj usklađenosti s ciljevima održivog razvoja (SDGs) koje su stvorili UN. Nacionalna upravna tijela integrirat će ciljeve održivog razvoja u okvir politika o zavorskim ustanovama. Održivost će se razmatrati na mikro, mezo i makro razini i mora biti usklađena s ekološkim i socijalnim europskim smjernicama i politikama.
3. Opća deklaracija o ljudskim pravima
Internacionalne, nacionalne i lokalne institucije su odgovorne za primjenu članaka Opće deklaracije o ljudskim pravima u zatvorskim kućama, na svaku osobu u zatočeništvu radi zaštite njihovih prava i sloboda.
4. Europski minimalni standardi
Priznati europski minimalni standardi za zatvor čine pozadinu prema kojoj se trebaju tumačiti Europska pravila o zatvorskim kućama. Pravila ne ponavljaju sve postojeće minimalne standarde, već dodaju bitnu perspektivu utemeljenu na dokazima i iskustvu u pogledu zatvora manjeg opsega, prilagođenog individualnim potrebama i integriranog u zajednicu.
5. Sustavna promjena
Svrha ovih Pravila nije podržati utemeljenje jedne zatvorske kuće, već podržati sustavnu promjenu prema korištenju malih zatvorskih kuća kao preferiranog oblika lišavanja slobode za sve zatvorenike. To znači da otvaranje malih zatvorskih kuća mora ići paralelno sa zatvaranjem velikih zatvorskih ustanova, čime će se sprječavati prekapacitiranost i “mrežno širenje” (loš među-utjecaj)
6. Opseg i primjena
Ova Pravila primjenjuju se nepristrano, bez diskriminacije po bilo kojoj osnovi kao što su spol, rasa, boja kože, jezik, vjera, političko ili drugo uvjerenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, pripadnost nacionalnoj manjini, imovinsko stanje, rođenje ili drugi status.
Europska pravila o zatvorskim kućama primjenjuju se na osobe kojima su sudske vlasti odredile boravak u pritvoru ili na osobe koje su lišene slobode nakon presude.
Pravila se primjenjuju na svaku osobu koja može biti lišena slobode.